Analizler

2020 Yılında Dünya Genelinde Neler Oldu?

Avustralya Orman Yangınları 

Yeni yıla ilk giren Güney Yarımküre yangınla başladı. 

Reuters, Avustralya’daki orman yangınlarının neden olduğu hasarın boyutunu değerlendirdi. Aslında, toplam yanan alanlar Mart ayı itibariyle 18,6 milyon hektara (186,000 km²) ulaşarak, Küba gibi tüm ülkelerin toplam kara kütlesinden daha büyük. 

Önceki yıllara kıyasla yalnızca New South Wales eyaletinde meydana gelen hasar şu şekildedir :

Avustralya’da orman yangınları yaygın olsa da, bu yıl sıcaklık alevleri körükledi. Yangınlar yaklaşık 80 gün sürdü, yaklaşık 3 milyar hayvanı yerinden etti ve öldürdü. Ülke için yıkıcı bir biyolojik çeşitlilik kaybına sebep oldu. 

Yükselen İran – ABD Gerilimi 

Ocak ayının başlarında, bir ABD hava saldırısı, İran’ın en güçlü askeri stratejistlerinden biri olan General Kassim Süleymani’nin arabasını vurdu. ABD’li yetkililer, İran’ın yakın bir saldırı planladığını iddia etti.

Misilleme olarak İran, Irak’ta bulunan ABD askeri üslerine iki roket attı. Bu süreçte kimse öldürülmedi,  gerilim artarken ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Trump’ın İran’a karşı askeri güç kullanmasını onay almadan denemek ve kısıtlamak için bir yasa tasarısını kabul etti.

Daha sonra, Ocak ayı ortasında, İran Devrim Muhafızları, 176 kişinin ölümünden sorumlu olan bir Ukrayna yolcu uçağını yanlışlıkla düşürdüğünü itiraf etti.

Yeni Koronavirüsün Yayılması

Şubat ayından önce, hala adı bilinmeyen virüs vakaları büyük ölçüde Çin’in sınırları içindeydi ve dünyanın geri kalanı ülkenin kontrol altına alma çabalarını dikkatle gözlemliyordu. Yavaş ama emin adımlarla virüs Çin sınırlarının ötesine yayılmaya başladı.

Güney Kore’nin 31. doğrulanmış COVID-19 vakası  virüsün ülkedeki potansiyel olarak 1.160 kişiye kadar hızlı yayılmasının arkasında yatan, dünyanın geri kalanına virüsün ne kadar hızlı yayılabileceği konusunda bir uyarı görevi gördü.

 

Reuters’ın benzersiz grafik açıklayıcısı, birden fazla “normal” etkileşimin yalnızca bir gününün nasıl önemli süper yayıcı etkilere sahip olduğunu ortaya çıkarıyor.

Coronavirus Şoku

S&P 500 bir kaç hafta 

içinde değerinin üçte birinden fazlasını kayıp etti, endeksin kaydedilen en hızlı %30 düşüşü.

Sonuç olarak, küresel turizm endüstrisi, sayısız yolcu gemisinin yanaşmaması ve yolcu uçuşlarının yarı kapasiteyle seyahat etmesi nedeniyle önemli kayıplar yaşadı.

Bu grafik, dünya çapında seyahat yasaklarından en çok etkilenen hisse senetlerini – rezervasyon, eğlence ve canlı etkinlikler, havayolları, gemi yolculukları ve kumarhaneler, oteller ve tatil köylerini göstermektedir.

Bu hisse senetlerinin bir kısmı o zamandan beri toparlanmış olsa da, COVID-19’un devam eden etkisi hala en çok bu tür endüstrilerdeki şirketler arasında hissediliyor.

Kilitleme Ömrü Başlıyor

Tuvalet kağıdı istiflemesinden toplantıların sınırlarına kadar, salgının çevremiz üzerindeki anlık etkileri Mart ayı başlarında netleşti. Günlük yaşam durma noktasına geldiğinde, büyük şehirlerdeki işe gidiş geliş faaliyetleri ay boyunca düştü.

Hareket üzerindeki bu kısıtlamaların yanı sıra nitrojen dioksit (NO₂) emisyonları gibi hava kirliliği de hızla azaldı.

Muhtemelen pandeminin en iyi bilinen diyagramı, dünyaya “eğriyi düzleştirin” ifadesini getiren ve virüsün yayılmasını önlemek ve geciktirmenin neden önemli olduğunu gösteren, böylece nüfusun büyük bir kısmı aynı zamanda hasta.

Tarihi ABD İş Kayıpları

Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart’ta COVID-19’u küresel bir salgın ilan ettikten sonra, işsizlik rakamları kısa sürede tarihi oranlara ulaştı.
Bir ay içinde ABD’de 22 milyon işsizlik iddiasında bulundu.
2020’deki ABD işsizlik seviyeleri, mutlak olarak önceki zirve işsizlik seviyelerinden kabaca 10 kat daha yüksekti. Ya da başka bir açıdan bakarsak, bu Şili veya Tayvan’ın tüm nüfusuna eşittir.

ABD’de Teşvik Duyuruldu

27 Mart’ta, Meclis ve Senato’nun asgari direnişiyle karşılaştıktan sonra 2 trilyon dolarlık BAKIM Yasası yasalaştı. Tarihi yardım paketini aşağıdaki Sankey diyagramında çözdük.

Yardım paketi, bireylere 1.200 $ ‘lık doğrudan mevduat, küçük işletmeler için 30 milyar $’ dan fazla yardım ve ABD sağlık sistemi için 100 milyar $ ‘dan fazlasını içeriyordu.

Petrol Fiyatları Negatifleşiyor

Başka bir tarihi olayda, petrol fiyatları tarihte ilk kez negatife gitti. WTI petrolüne yönelik vadeli sözleşmeler 20 Nisan’da çarpıcı bir seviyeye geriledi – 37.63 $ ‘a geriledi, üreticiler fiilen petrolü ellerinden almaları için tüccarlara para ödüyorlardı.

Petrolo zamandan beri bu şoktan kurtuldu ve daha tipik fiyat seviyelerine geri döndü.

Siyahların Hayatı Protestolar Önemlidir!

“Nefes alamıyorum.” Bu birkaç kelimelerden sadece bir tanesi, bu yaz önemli bir hareketin devam eden alevlerini ateşledi: Black Lives Matter (BLM).

25 Mayıs’ta George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra, Silahlı Çatışma Yeri ve Olay Verileri Projesi (ACLED), üç aylık bir süre boyunca 7.750’den fazla BLM bağlantılı gösteri kaydetti.

Ülke çapındaki sivil huzursuzluk modeli iyi belgelenmiştir, ancak değişim talep edecek şimdiki zamana benzer bir zaman yoktur. Manşetlerde yanan araba ve polis çatışmaları görüntüleri hakim olsa da, sonunda protestoların% 93’ü barışçıldı.

Ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde bildirilen binlerce benzer mitingle birlikte bir dalga etkisi yaşandı.

Dünya Evden Çalışıyor

Evde kalmaya yönelik dramatik değişim, birçok insan için teknolojiye çok daha fazla güvenilmesine neden oldu. Bu eğilimler hiçbir yerde video konferans yazılımı Zoom’un yükselişinden daha fazla örneklenmemişti. Zoom platformu iş, eğitim ve sosyalleşme için kullanılıyordu.

Mayıs ayına ait bu grafikte, Zoom’un piyasa, gelir bazında ilk yedi havayolunu bir araya getirerek gölgede bırakacak şekilde fırladığını kaydettik.

Uzaktan çalışma, işgücünün önemli payları için yeni normal hale geldikçe, bu uyarlanmış yaşam tarzının benzersiz faydaları ortaya çıktı, ancak zorlukları da olmadı.

 

Belki de COVID-19 salgından kaynaklanan en önemli kalıcı değişiklik, geçmişte bu eğilime direnen firmalar tarafından bile esnek çalışmanın benimsenmesi olabilir.

Birçok çalışan, zamanın bir kısmında bile uzaktan çalışmaya devam ederse, bu ticari ofis pazarından ekipler arasında uzaktan işbirliğini kolaylaştırmaya yardımcı olan SaaS şirketlerinin alt satırına kadar her şey üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Tesla, Dünyanın En Değerli Otomobil Üreticisi oldu

2020, Tesla için önemli bir yıl oldu. Haziran ayında Toyota, Volkswagen ve Honda gibi dünyanın en değerli otomobil üreticisi oldu.

 

Tesla’nın piyasa değeri, Haziran 2019’dan bu yana% 375’in üzerine çıktı. Bu yükselen rakamlar, yükselişinin arkasındaki faktörlerden biri olsa da, diğerleri piyasada coşku uyandıran rekor Model 3 satışlarını içeriyor.

Şirket şu anda en büyük dokuz otomobil üreticisinin daha değerli ve 21 Aralık 2020’de resmi olarak S&P 500’e girecek. Tesla, endekse giren en değerli şirket olacak ve genel olarak sekizinci en büyük şirket olacak.

Büyük Teknolojinin Hakimiyeti

COVID-19 birçok yönden yalnızca pazar payı, kazanç ve servetteki farklılıkları vurguladı.

Birincisi, Big Tech’in S&P 500’deki pazar payı yükseldi. Temmuzdan önceki yedi yılda, altı hissenin – Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet ve Microsoft – piyasa değeri% 500’ün üzerinde büyüdü. Buna karşılık, S&P 500 sadece% 110 yükseldi.

Aynı zamanda, Big Tech’in konsantrasyonu rekor seviyelere ulaştı ve en büyük beş şirket, endeksin toplam değerinin% 20’sinden fazlasını oluşturdu.

 

Beyrut Patlaması

Dünya çok sayıda biyolojik ve doğal afetle boğuşurken, insan hatası Beyrut limanını sallayan ölümcül bir patlamaya yol açtı. İnsanlar yangını cihazlarında filme alırken patlama gerçek zamanlı olarak dünya çapında yayınlandı.

Uydu verilerini kullanarak NASA ve NYT, 135 kişinin hayatına mal olan ve 305.000 kişiyi daha etkileyen hasarın boyutunu haritalandırdı.

Bu patlama, gübrelerde önemli bir bileşen olan yanıcı amonyum nitratın yetersiz depolama nedeniyle açık aleve maruz kalmasıyla tetiklenen, modern tarihte türünün en büyük kazasıydı. İnsan bedelinin ötesinde, bu patlamanın mali maliyetinin 15 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

 

Tarihin En Kısa Pazarı Sona Erdi

Şaşırtıcı bir dönüşle, 2020 ayı piyasası, S&P 500’ün Şubat ayının en yüksek seviyelerini aşmasıyla 18 Ağustos’ta sona erdi. Trilyonlarca dolarlık teşvik tepkisi küresel ekonomilere enjekte edildikçe, piyasalar rekor sürede toparlandı.

Tarihteki en kısa ayı piyasası sona ermeden sadece iki hafta önce, 1987’deki Kara Pazartesi’den 1973’teki Nixon Şoku’na kadar önceki hisse senedi çöküşlerini karşılaştıran ve 1929’dan bu yana piyasa düşüşlerinin süresini ve yoğunluğunu ortaya koyan bir grafik yayınladık.

ABD Wildfire Sezonu

Kırmızımsı-turuncu gökyüzü başka bir dünyaya ait gibi görünebilir, ancak bu sonbaharda, hava kalitesinin uzun süre “tehlikeli” kategorisine ulaştığı Kuzey Amerika’nın Batı Kıyısı boyunca yaygın bir manzaraydı.

2020, orman yangınları açısından şimdiye kadarki en aktif yıldı, özellikle California ve Oregon zor bir dönemden geçtiler. Bazı orman yangınları yıldırım çarpması gibi doğal olaylardan kaynaklanırken, ezici bir çoğunluk (% 85-90), atılan sigaralar ve kamp ateşi döküntüleri gibi insan nedenlerinden kaynaklanmaktadır.

 

2020 ABD Başkanlık Seçimi

2020’de ABD seçim harcamaları, 2016 seçimlerinin tamamında harcanan miktarın iki katından fazla, 13 milyar doları aştı.

Bu toplamın kongre harcamaları 7 milyar doları aştı ve Demokratlar Meclis ve Senato için Cumhuriyetçi adaylardan% 64 daha fazla harcadı.

Başkan Biden, 1 milyar dolar toplayan ilk aday olurken, Trump 596 milyon dolar topladı.

COVID-19’s Third Wave

Tarihin bize söylediği gibi, salgınlar dalgalar halinde gelir. Üçüncü COVID-19 dalgası, vakaların artmaya başladığı Kasım ayında arttı.

8 Kasım’da, Amerika’da yedi günlük yeni günlük vaka sayısı 100.000’e ulaştı. Kasım ayının sonunda, küresel vakalar 60 milyona çıktı. O zamandan beri vakalar artış eğilimi göstererek dünya çapında yerel yönetimleri kış tatili sezonu için sosyal mesafe gereksinimlerini uygulamaya yöneltiyor.

Küresel Aşılama Çabası Başlıyor

Daha yeni bir haberde Pfizer,% 95 etkili bir COVID-19 aşısı piyasaya sürdüğünü duyurduğunda dalgalar yarattı. Ardından Kasım ortasında %94,5 ile Moderna’yı izledi. Küresel aşılama yarışı yoğunlaştıkça Bloomberg, dokuz aşının ilerlemesini ve 7,95 milyar aşı dozunu temsil eden kamuya açıklanmış 80 dağıtım anlaşmasını takip ediyor.

Bununla birlikte, uygulanabilir aşılarla bile, zorluklar hala mevcuttur. Tüm dünyada aşı güvenliği algıları önemli ölçüde düştü ve bu da ekonomik iyileşmeyi zorlaştırabilir.


2020’deki çılgın yolculuğun ardından, birçok insan 2021’de neler olacağını merak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir