Analizler

ALTIN NEDEN PARADIR?

Ekonomist John Maynard Keynes, altını “barbar kalıntı” olarak nitelendirerek, onun para olarak yararlılığının geçmişin bir eseri olduğunu öne sürdü. Nakitsiz işlemler ve yüzlerce kripto para birimi ile dolu bir çağda, bu ifade bugün Keynes’in zamanındakinden daha doğru görünüyor.

Bununla birlikte altın, tarih boyunca onu para için ideal bir metal yapan temel özelliklere de sahiptir.

Columbia Üniversitesi’nden bir kimya mühendisi olan Sanat Kumar, altının neden binlerce yıldır parasal bir metal olarak kullanıldığını göstermek için periyodik tablo üzerinden gösterdi.

Periyodik tablo, atom sayısını (periyotları) ve benzer elektron konfigürasyonlarına sahip sütunları (grupları) artırarak 118 elementi sıralar halinde düzenler.

Altının neden para olduğunu görmek için eleme sürecini periyodik tabloya uygulayalım:

Gazlar ve Sıvılar 

Soy gazlar (argon ve helyum gibi) ile hidrojen, nitrojen, oksijen, flor ve klor gibi elementler oda sıcaklığında ve standart basınçta gaz halindedir. Bu arada cıva ve brom sıvıdır. Bir para biçimi olarak bunlar pratik değildir.

Lantanitler ve Aktinitler

Daha sonra, lantanitler ve aktinitler, genellikle bozunabilen ve radyoaktif hale gelebilen elementlerdir. Bunları cebinizde taşırsanız sizi ışınlayabilir veya zehirleyebilirler.

Alkali ve Alkali-Toprak Metalleri

Alkali ve toprak alkali metaller periyodik tablonun sol tarafında bulunur ve standart basınç ve oda sıcaklığında oldukça reaktiftir. Hatta bazıları alev alabilir.

Geçiş, Geçiş Sonrası Metaller ve Metaloidler

Katı, yanıcı olmayan ve toksik olmayan yaklaşık 30 element vardır. Bir öğenin para olarak kullanılması için, nadir olması gerekir, ancak çok da nadir olmaması gerekir. Örneğin, nikel ve bakır, Dünya’nın kabuğunda göreceli olarak bol miktarda bulunur.

Süper Nadir ve Sentetik Elementler

Osmiyum yalnızca Dünya’nın kabuğunda göktaşlarından bulunur. Bu arada, rutherfordium ve nihonium gibi sentetik elementler bir laboratuvarda oluşturulmalıdır.

Yukarıdaki elementler ortadan kaldırıldıktan sonra geriye sadece beş değerli metal kalıyor: 

Platin, Paladyum, Rodyum, Gümüş ve Altın. 

İnsanlar gümüşü para olarak kullandılar, ancak zamanla kararma ihtimali olabiliyor. Rodyum ve paladyum, sınırlı tarihsel kullanımları olan daha yeni keşiflerdir.

Platin ve altın geri kalan unsurlardır. Platin’in son derece yüksek erime noktası, eski zamanlarda Tanrıların fırınının erimesini gerektirecek ve bu da onu kullanışsız kılacaktır. Bu bizi altınla baş başa bırakır. Daha düşük bir sıcaklıkta erir ve yumuşaktır, bu da çalışmayı kolaylaştırır.

Altın ve Para 

Altın atmosfere dağılmaz, alevlere dönüşmez, tutucuyu zehirlemez veya ışınlamaz. Aşırı üretimi zorlaştıracak, külçe ve tuğla haline getirmeyi zorlaştıracak kadar nadirdir. Medeniyetler sürekli olarak altını bir değer malzemesi olarak kullandılar.

Belki de modern toplumlara, altının özelliklerine bakılarak, neden binlerce yıldır para olarak hizmet ettiğini görmek için, özellikle de birinin serveti bir tıklamayla ortadan kalkabildiğinde, daha iyi hizmet verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.