Analizler

ALTININ PARA BİRİMLERİNE KARŞI GÜCÜ

Altının Para Birimlerine Karşı Olan Gücü

Altın standardının 1971’de sona ermesiyle, para birimleri ve altın arasındaki değer ilişkisi yalnızca aşağı yönde hareket etti.

ABD Başkanı Richard Nixon doların altına çevrilebilirliğini geçici askıya alarak Bretton Woods sistemini fiilen sona erdirdi.

Bugünün analizi “In Gold We Trust” raporundan geliyor ve son 40 yılda dünyanın en güçlü para birimlerinin satın alma gücünün değerli metale karşı önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor.

Çalkantılı Yıllar

Altın standardı sona erdikten sonraki ilk on yılda, uluslararası para sistemi ciddi şekilde sarsıldı. Birkaç ABD durgunluğu, uluslararası çatışmalar ve yüksek fiyat enflasyonu ile birleştiğinde, dünyanın rezerv para birimini muazzam bir baskı altına soktu.

1973-1974 petrol krizi sırasında altının fiyatı %65 yükselerek dolara güveni yerle bir etti. 1978’de ise ABD Başkanı Carter İsviçre Frangı ve Alman Markı gibi güçlü döviz cinslerinden tahvil  çıkarmak zorunda kaldı. Bu tahvillerin ismi “Carter Bonds “ olarak tarihe geçti.

Sonraki on yıl, Federal Rezerv tarafından yürütülen ve çok yüksek faiz oranlarına yol açan, oldukça kısıtlayıcı bir para politikasıyla doların rehabilitasyonuna tanık olundu. Bu eğilim, 1990’ların başında komünist Doğu Bloku’nun çöküşüyle devam etti.

Satın Alma Gücünün Erozyonu Hızlanıyor

Altın, kriz zamanlarında merkez bankalarının, yatırımcıların ve özel kişilerin geri döndüğü evrensel rezerv varlığı olmaya devam ediyor. 1971’den bu yana, metal fiyatının ABD doları cinsinden ortalama yıllık büyüme oranı %10’un üzerindedir. Euro’nun 1999’da piyasaya sürülmesinden bu yana, altın fiyatı %356 artış göstermiştir. Buda yılda ortalama %7,8 tekabül ediyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, son 40 yılda en iyi performans gösteren G-10 para birimi, büyük ölçüde altınla yakın ilişkisi nedeniyle İsviçre frangıydı. İsviçre Ulusal Bankası dünyanın en büyük rezervlerinden birine sahiptir.

Önemli düzeltmelere rağmen altın, 2001 ve 2019 yılları arasında neredeyse diğer tüm varlık sınıflarından ve hepsinden önemlisi diğer tüm para birimlerinden daha iyi performans göstermeyi başardı.

Altın Fiyatı Patlaması

Covid-19’un getirdiği riskler, yatırımcıları yeniden altına almaya yönlendirdi.  2020 Ağustos ayında, altın fiyatı ilk kez ons başına 2.000 doları aştı.

Siyasi ve ekonomik gerilimler yıllar boyunca devam etme eğiliminde olduğundan, bu belirsiz ve riskli süreç için yatırımcılara altın güvenilir liman olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.