Analizler

Gram Altın 2020 Yılının En Çok Kazandıranı Oldu !

J.P. Morgan’ın (ABD Yatırım Bankası) yaptığı Altın ile ilgili öngörüye göre;
Gram altın 2020 yılının en çok kazandıranı oldu.

Gram altın 2020’de %56.4’lük bir kazanç sağladı. Yıl içerisinde Dolar, Euro vb. Gram altın kadar kazanç sağlamadığını görüyoruz. Ocak ayı itibariyle (1 Ocak 2020) gram altın alan bir yatırımcı 2020 yılının sonuna kadar elindeki altını beklettiğinde %56.4 oranında kazanca sahip oldu.

Doğru zamanda alım yapan, beklemesini bilen 2020 yılı başında alıp, yılın sonuna kadar elinde tutan, altını aynı bir banka mevduat hesabı gibi gören, en az 1 yıllık işlem yapan, %56.4 oranında kazanmış oldu.

J.P. Morgan altında daha çok ralli (altın fiyatlarının sert hareketleri) başında olabiliriz dedi.

J.P. Morgan 1969 – 1970 yıllarını referans göstererek “Böyle dönemlerde altın fiyatlarındaki yükseliş çok hızlı olur, geçen sene yeterince yükselmedi, bu sene çok daha uzun süreli bir yükselişle karşı karşıya gelebiliriz” dedi.

1969-1980 yılları arasındaki süreçte J.P. Morgan’ın da dediği gibi altın fiyatlarında bir yükseliş var. Bunun sebebi ise Bretton Woods Anlaşması yani, Merkez bankasında parayla altın korelasyonun bozulmasıdır.

Rezervlerinde daha öncesinde, bastığı para kadar altın miktarı bulundurmak zorundaydı. 1970 sonrasında ise böyle bir zorunluluk ortadan kalktı. Bunun sonrasında dolar basımı çoğaldı, altın miktarı sabit kalınca o dönemdeki para birimleri sürekli işlem gördüğü için altına olan talep arttı ve altın fiyatları hızlı bir şekilde yükselişe geçti.

1969 yılında 35 $ olan altının ons fiyatı, 1973 yılına gelindiğinde 123,3 $ seviyesine kadar yükseldi. Bu rakamlara baktığımızda neredeyse 4 kat artmış oluyor. 1974 yılına gelindiğinde 173 $ seviyelerini görmüş oluyoruz. 1969 yılı ile kıyaslandığında neredeyse 5-6 kat artmış bir veri kayıt ediliyor. 1980 yılına geldiğinde ise ons altın 666 $ seviyesine yükseldi.

Altın belli dönemlerde 20 yıla yaygın biçimde yükselişe geçiyor, sonrasında yatay bir şekilde devam edip tekrar yükselişe geçtiği dönemleri görebiliyoruz. Bunun temel nedenini piyasadaki para miktarının artması olarak görebiliriz.

Peki piyasadaki para miktarı artıyor mu ?

Pandemi nedeniyle piyasada ki para miktarı hızlı bir şekilde artıyor ve artmaya devam edecek.
Geçen sene ABD ve Avrupada arka arkaya teşvik paketleri açıklandı ve bu teşvikler nedeniyle piyasa para miktarı arttı.
Merkez bankasının varlık alımları geldi, bu nedenle yine piyasadaki para miktarı arttı.
Gelişmekte olan ülkelerde bu sürece katıldı, faizlerini düşük tuttular ve para basıp piyasaya sürdüler.

Altında ise 2000 $ üzerine çıkmamasına rağmen hızlı bir yükseliş oldu ama belli hedeflere ulaşamadı. Bu süreçte altın bekleme süresi içerisine girdi.

Önümüzdeki yıllarda altının yükseliş eğilimi çok daha hızlanarak devam ettiğini göreceğiz.
Dolar, Euro, Sterlin gibi para birimleri karşısında Türk Lirası değer kaybetmeye devam edecek.

Gram altının 2020 yılı kapanışı ise 453 ₺ oldu. Önümüzdeki haftalarda hem altının ons fiyatını hemde doların yükselişi ile birlikte 500 ₺’ye çok rahat bir şekilde çıkacağını göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir