Analizler

KÜRESEL BİR YANGIN GELİYOR

Herakleitos aslında dünyanın sürekli bir hareket halinde olduğu anlamına geldiğini biliyordu. Ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde dünyanın bir sorunu olacak: Tarihsel olarak görülmemiş bir ölçekte yanacak.
Pek çok makale ve röportajda olayların (ve insanların) ne kadar öngörülebilir olduğuna dikkat çekti. Bu özellikle küresel ekonomi için geçerlidir. İmparatorluklar gelir ve gider, ekonomiler patlama yaşar ve ekonomik krizler yeni para birimleri gelmeye devam eder, bunlar istisnasız olarak başarısız olur ve tekrar kaybolur. Bütün bunlar düzenli olarak gerçekleşir.

Küresel Bir Yangın Geliyor

Ancak ara sıra, tarihsel bir perspektiften bakıldığında, bu yangınlar yıkıcı özellikler kazanır. Yangınlar şimdiden patlamaya başladı. Hisse senedi piyasaları ve emlak piyasaları yanıyor, ancak tahvil ve borç piyasaları da yanıyor. Sorun şu: Başlangıçta bu yangınlar patlayıcıdır, ancak nihayetinde bir patlama olarak sonuçlanırlar. Küresel ekonomiye baktığımızda, artık küresel düzeyde eşi görülmemiş uç noktalara ulaşan uzun vadeli bir boğa piyasasının sonundayız. Dünya daha önce hiç bu kadar, güçlü bir yangını görmemişti.
Merkez bankaları ve ticari bankalar adına aşırı miktarda para ve kredi yaratımı ile körüklendi.
Şiddetli enflasyonu defalarca tartıştık ve bu sadece borsada görülmüyor, emlak piyasaları özellikle lüks segmentte kelimenin tam anlamıyla patlıyor. Bu sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, tüm dünyada görülebilir. HSBC’ye göre, Mart ayında daha önce olduğundan fazla ipotek verildi. İsveç’te emlak piyasasında ateşli bir ihale savaşı var, bazı mülkler istenen fiyat üzerinden %40 artışla satılıyor. 

Ekonomik Bir Balon

Yangının patlayarak yayılması her zaman tamamen yanma veya patlama ile sonuçlanır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde de tam olarak bu olacak. Büyük bir orman yangını kaçınılmaz değil, mutlak bir zorunluluktur.
Çünkü ekonomik balonlar çoğunlukla havadan ve birçoğundan oluşur.
İmparatorlukların veya ülkelerin paraları bittiğinde, ekonomilerinin devam etmesini sağlamak için parayı havayla değiştirmeleri gerekir. Bu hava, sahte para biçiminde daha büyük miktarlarda havanın olduğu sahte vaatlerden ibarettir.

Havanın hiçbir maliyeti olmadığı için, devletler bundan sınırsız miktarda üretebilir. Ve geleneksel olarak, insanlar bunun hava ile değil, gerçek parayla ilgili olduğuna inanmak isterler. Şimdi devletler için güzel olan şey, SIFIR maliyetle trilyon dolarlar üretip ödünç alabilmeleridir. 

Nihai Piramit Sistemi

Öyleyse; önce devlet bedava para üretiyor, sonra bu parayı ödünç alabilme ayrıcalığı için herhangi bir faiz ödemiyor. Nihai piramit Sistemi.

Bankacıların, hedge fonların ve varlıklı yatırımcıların para kazanmasına şaşmamalı.
Elbette para, hisse senetlerinde, tahvillerde, gayrimenkullerde, arabalarda, teknelerde, ve diğer büyük ölçüdeki aşırı abartılmış yatırımlarda ve tüketim mallarında balonların oluşmasına yol açıyor.

Örneğin, Dow’in geçen yıl katlanarak nasıl yükseldiğine ve grafikte tarihsel olarak benzeri görülmemiş keskin çıkışını gösterdi.

ABD İflas Etti

Şöyle diyelim: ABD tamamen iflas etti. 1930’dan beri ABD ulusal borcu (çok az istisna dışında) yıldan yıla artmıştır.
Öyleyse; dünyanın en büyük ekonomik gücü konumunu ancak sahte refah ve daha hızlı ve bir şekilde zorlayarak koruyabilir.

Bir devletin karşılıksız ve sınırsız para basmanın sonucunu anlamak için aşağıdaki listeye bir göz atın.
Altın pencere (Bretton-Woods) 1971’de kapatıldıktan sonra, ABD ulusal borcu ve toplam borcu, aynı zamanda para arzı da katlanarak arttı; dünya rezerv para birimi şimdiden alım gücünü altın karşı %98’ni kaybetti.

  • ABD ulusal borcu 74 kat arttı
  • ABD’nin toplam borcu “yalnızca” 49 kat artış
  • M2 para arzı 29 kat artış

Borç oranı (borç / GSYİH) -> 1971: %37 – 2021: %127

Ancak büyük istatistiksel örneklerdeki tüm katlanarak çıkışlar gibi, bu çıkışta gözyaşlarıyla sonuçlanacaktır. Balonlar, havadan yapıldıkları için balon olarak adlandırılır. Ve balonlar çok büyüdüğünde, her zaman için değişmez bi şekilde patlarlar. Ve bu tam olarak ABD ekonomisinin patlaması sonrasında, geri kalan tüm dünyanın şimdiden kendini hazırlaması gereken bir durumdur.

Temel bir bakış açısına göre, küresel ve ABD hisse senetleri büyük ölçüde aşırı abartılıyor. Teknik bir bakış açısından, piyasalar bize SONUN GELİYOR olduğuna dair çok net sinyaller gönderiyor.

Günler, haftalar veya birkaç ay olması tamamen önemsizdir. Para, yatırım ve ekonomi açısından en dikkat çekici tarihsel dönemlerden birinin sonunda olduğumuzu biliyoruz.
Ancak sosyal, ahlaki ve politik olarak da şu anda tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşıyoruz.

Dünyanın Büyük Bir Yangına İhtiyacı Var

İster mali ister sosyal olsun, gerçekten de gerçek bir orman yangınına, tüm aşırılıkları ortadan kaldıran büyük bir yangına ihtiyacımız var.  Ancak o zaman hem ahlaki hemde mali açıdan borçlardan ve yanlış değerlen arınmış dünya yeni iç güdüler geliştirebilir.

Dünya daha öncede çoğu varlığın çökmesiyle uzun süre, büyük krizler geçirmiştir. Gelecekte ki krizin süresini yalnızca tarihçiler belirleyebilir.


Hem finansal hemde sosyal olarak dünyanın her yerinde büyük acılar yaşanacak. Savaşları, iç savaşları, kıtlıkları, hastalıkları ve göçü göreceğiz. Ancak sosyal yardımlar ve diğer yardımlar için neredeyse hiç para olmayacak. Ayrıca emekli maaşı olmayacak ve yalnızca çok sınırlı sağlık yardımları olacaktır.


Döngülerin hayatın bir parçası olduğunu biliyoruz. Ve bazı döngüler diğerlerinden daha aşırıdır. Hükümetler ve merkez bankalarının doğal döngüsel iniş çıkışlara birçok müdahalesi, şimdi bu döngüyü daha önce yaşananlardan daha kötü hale getirecek.


Maliye Bakanı veya Birleşik Krallık Maliye Bakanı (Hazine Bakanı) Gordon Brown 1999’da “patlama ve çöküşü” ortadan kaldırdığını söyledi. Birkaç ay sonra borsa ve ekonomi çöktü.

Yukarıda belirtildiği gibi, doğal döngülerdeki bu ölümcül müdahale, özellikle ABD tarafından, dünyaya çok pahalıya mal olacak. Hükümetin mantıksız döngüleri kırma girişimleri, sorunu o kadar şiddetlendirdi ki, dünya için gereksiz ıstıraplara neden olacak.
Kriz zamanlarında ana çare aile ve arkadaşlardır. Zor zamanların bir avantajı, insanların salt maddi değerlerin peşinden gitmek yerine birbirlerini desteklemesidir.
Aile ve yakın arkadaşların yanı sıra, hayatta pratikte özgür olan pek çok harika şey var doğa, müzik ve kitaplar gibi. Bu “eski arayışların” iPad’lerimizden veya Netflix’ten çok daha tatmin edici olduğunu göreceğiz.

Altın, Gümüş ve Varlık Koruması

Kriz zamanlarında finansal güvenlik söz konusu olduğunda, altın ve gümüş varlıkları her zaman çok önemli olmuştur.
Herkes biraz altın veya gümüş alabilir. Bir ons gümüş 30 dolar ve bir gram altın 60 dolardır.  Kıymetli metal tasarrufu sadece gelecekte çok yararlı olmayacak, ne kadar karşılayabildiğinizden bağımsız olarak elzem olacaktır.

Daha büyük yatırımcılar için fiziksel altın ve gümüş, kendilerini varlıkların tamamen yok edilmesinden korumanın birkaç yolu arasındadır. Daha önce belirtildiği gibi, altının fiyatı şu anda para arzına göre değerinin çok daha altında.

Dow, Altına Karşı %97 Düşecek

Çoğu hisse senedi yatırımcısı, farkında olmadan, 2000 yılından bu yana muazzam varlık kayıplarına uğradı.
Dow, 2000 yılından bu yana altına karşı %60 değer kaybetti. Bu eğilim önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacak. Dow/Gold oranınında grafikte gösterilen uzun vadeli trend çizgisine ulaşmasını bekliyoruz. Bunun anlamı, Dow bugünün seviyelerinden altına karşı %97 değer daha kaybedecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.