Analizler

Neden Her Altın Alan Kazanmıyor?

Altın alıp kar edenler var, ama çok ilginç altın alıp zarar edenler de var. Çünkü kar ve zarar kardeştir. Birisi zarar etmez ise başkasıda kar edemez. 

Bunun yatırımcıların düşünce tarzı ile alakası var mıdır?

Kıymetli Metal Altın binlerce yıldır para olarak hizmet etmiştir, şimdi ise yatırım aracı olarak görülmekte. Özellikle kriz dönemlerin de güvenilir limandır, sizi her türlü krizleden korumuştur.

Altın yatırımında herkesin sebepleri farklıdır. Servetini korumak isteyen ve servet oluşturmak isteyenler var. Enflasyondan etkilenmek istemeyen, veya vergi oranını mümkün olan en düşük seviyede tutmak isteyen. 

Peki Altın alan herkes kazanç elde ediyor mu sorusunu bugün analiz edelim.

Siz nasıl bir yatırım karakterine sahipsiniz ? 

Müşterilere baktığımızda farklı farklı yaklaşımlar mevcuttur. Eminim onlarcasına sayabilirsiniz. 

Sizin düşünceleriniz ile peki altın yatırımın ne alakası var ?

Bugün 3 farklı düşünce şekli seçip, alınacak olan yatırım kararlarını bu yaklaşıma göre hesaplayalım.

Vade olarak üç yıl, yatırım miktarı olarak 100.000 ₺ seçebiliriz. 

Karakter olarak da ekstrem duygusal olan, her türlü yanlış karar alan, profesyonel olan, fiyatlar çökse bile bundan kendine fırsat yaratan ve unutkan olan, altını yastık altı edip unutan.

Gram Altın fiyatına baktığımızda genel anlamda Ocak 2018 ve Aralık 2020 arasıdeğerini yaklaşık üçe katlamış. Ama bu değer artışı düz bir çıkış çizgisi olarak ilerlememiş. Üç ileri gittiyse iki geri gelmiş. Size alım ve satım fırsatı oluşmuş.

Düşünce şekili şimdi burda çok büyük önem arz ediyor.

Duygusal mısınız, Profesyonel mi ?

Duygusal olmak kötü bir şey değil, hatta çok güzel bir şey. Ama yatırım kararlarında neye sebep olabilir ?

Duygusal Yatırımcı Ne Zaman Altın Alır ?

Öncelikle emin olmak ister, herkesin aldığı dönemde, medya olumlu haberler yaptığında, pozitif atmosferde, kendini iyi hissederken Altın alım kararı alabilir. Altın kıymetlenirken, çıkarken alır. Herkes aldığını düşünür ve kendi de trendi kaçırmak istemez. Genelde pahalı alır.

Duygusal Yatırımcı Ne Zaman Altın Satar ?

Yine herkesin sattığı dönemde, medya olumsuz haberler yaptığında, negatif atmosferde, zarar ettiğini düşünür, kendini kötü hissederken Altın satış kararı alabilir. Daha fazla düşeceği korkusu ile trendi kaçırarak daha fazla zarar yapmak istemez. Genelde almış olduğu fiyatından altından satar ve zararı gercekleştirmiş olur.

Duygusal Yatırımcıyı Etkileyen Haberler;

Altın alımını tetikleyen haberler:

Altın çıktı, Altın uçtu, Altın tarihi rekor kırdı, Altın dönem

i başladı vb.

Altın satışını tetikleyen haberler:

Altın düştü, Altın eridi, Altıncılar nerede? Hani Altın çıkacaktı? Altın çakıldı! Altın dönemi bitti vb.

Profesyonel yatırım düşüncesi neye sebep olabilir ?

Profesyonel Yatırımcı Ne Zaman Altın Alır ?

Öncelikle tamamen duygusuz, mantıklı ve rakamsal yaklaşır. Fiyat hareketlerini analiz eder ve farklı kaynaklardan teyit eder. Piyasa veya medya haberleri ile hareket etmez, mümkün olduğu kadar tam ters kararlar alır. Elindeki sermaye ile maksimum gram almak ister. Alım fırsatlarını farklı yazılımlar ile takip eder. Genelde uygun alarak daha fazla gram elde eder.

Profesyonel Yatırımcı Ne Zaman Altın Satar ?

Profesyonel Yatırımcı ilk pikte Altını satmaz, bir yatırımın doyum noktası vardır, fiyat şişmeden, düzeltmeye gitmeden satışını gerçekleştirir. Emin 

olmadığı takdirde çok parçalı satış yapar, böylece ortalama en yüksek mümkün olan rakamdan satar. Herkes 

Altına alırken, rekor üzerine rekor gelirken Profesyonel Yatırımcı bunu satış fırsatı olarak değerlendirir. Genelde Altını yüksek fiyattan satar ve kar elde eder.

Profesyonel Yatırımcıyı Etkileyen Haberler:

Altın alımını tetikleyen haberler:

Altın düştü, Altın eridi, Altıncılar nerde ? Hani Altın çıkacaktı ? Altın çakıldı ! Altın dönemi bitti vb.

Altın satışını tetikleyen haberler:

Altın çıktı, Altın uçtu, Altın tarihi rekor kırdı, Altın dönemi başladı vb.

Yastık Altı Yatırımcı Ne Zaman Altın Alır?

Altına para olarak bakan yatırımcı, altını alır, saklar ve unutur. Fiyata bakmaz, bilir ki uzun vadede Altın değerini korur, sanal ve kağıt para birimlerin miktarı basıldıkça Altın fiyatı da artar. Kötü gün dostu, gerçek bir hayat sigortasıdır, özgüven verendir fiziki altın. İhtiyaçta anında bozdurur, olmadıkçada saklamaya devam eder.

Haberlerden, medyadan etkilenmez, Altın fiziki olarak elinde bulunduğu için rahattır. Altını olanın her zaman parası vardır. Ailesinden, büyüklerinden bunları zaten bilir.

Peki bu üç yatırımcı her biri 2018 yılında 100.000 ₺ Altın alsın, birisi saklasın, biriside her kötü haberde satıp, her iyi haberde alsın. Diğeri de her ucuzlamada alsın ve pikte satıp para kazansın. Bu senaryo tamamen bir simülasyondur, aradaki maksimum olacak farkı göstermek amaçlı hazırlanmıştır.

Duygusal Yatırımcı her çıkışta alım, her düşüşte satış yaparak bu senaryoda maksimum zarara uğramış bulunuyor. 02.01.2018 elinde 100.000 ₺ ile 158 ₺’den gram altını kararsız kalarak almıyor. Gram Altın fiyatı 264 ₺ ulaştıktan sonra Altın kıymetlendi diye alıyor. 630,14 Gram yerine 378,53 Gram almış oluyor. 3 gün sonra Altın fiyatı 219 ₺ düşünce zarar ettim diye satıyor ve eline bu satıştan 83.228 ₺ geçiyor. Sadece ilk 3 günde 16.000 ₺ fazla zarar. 17 işlem, ortalama her 68 günde bir al/sat yaparak 378,53 Gram Altını yanlış kararları ile 98 grama düşürmüş bulunmakta ve karşılığı 43.000 ₺ civarında. TL olarak 57.000 zarar bulunmakta.

Profesyonel Yatırımcı her çıkışta satış, her düşüşte alım yaparak bu senaryoda maksimum kar yapmış bulunuyor. 02.01.2018 elinde 100.000 ₺ ile 158 ₺’den Gram Altın alarak 630 Gram ile işleme başlıyor. 224 gün sonra Altını 264 ₺ satarak 166.000 ₺ toplam para elde ediyor. 3 gün sonra Altın fiyatı 219 ₺ düştükten sonra elindeki para ile 757 Gram Altın alıyor. Bu işleme ile daha önce elinde bulunan 630 Gram Altını 127 Gram artırmış bulunuyor. 17 işlem, ortalama her 68 günde bir al/sat yaparak 630,14 Gram Altını doğru kararları ile 1.444,88 grama artırmış bulunmakta ve karşılığı 641.000 ₺ civarında. TL olarak 541.000 kar mevcut.

Yastık altı yatırımcı parası ile Altın alıp Altının gramını biliyor, Gram olarak ne kar, ne zarar ediyor. Yastık altı yatırımcı 02.01.2018 yılında 100.000 ₺ ile 630,14 Gram Altın alıp saklıyor. Ne haberlere, ne medyaya bakıyor. Para ihtiyacı olduğunda 630,14 Gramı 444 ₺ satarak 279.000 ₺ elde ediyor. 179.000 ₺ kar elde ediyor ve tüm yatırım süresi boyunca rahat uyku uyumuş olup hiç strese girmiyor.

Bu üç senaryo içinde belki kendinizi buldunuz veya bulmadınız. Önemli olan, sadece Altın almış olsaydınız, sizi dolar artışından, enflasyondan, vergiden korumuş olurdu.

Altın hakkında daha fazla bilgi, nasıl alınır, nasıl saklanır, nasıl ticareti yapılır diyorsanız,

  • Kendinizi, geleceğinizi nasıl güvene alırım diye düşünüyorsanız,
  • Gayrimenkul mü, Dolar mı diyorsanız,
  • Altın mı, Gümüş mü diyorsanız,
  • Aylık kira getirisi beklentisi içindeyiz,
  • 8 yılda amortisman diyorsanız,
  • Vergi, Stopaj, Enflasyon, Para Oyunları olmasın diyorsanız,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir