Analizler

ÜLKENİZ PANDEMİDEN NE ZAMAN KURTULACAK?

Çin’de yeni bir virüs olarak başlayan şey, hızla dünyayı kapatan ve küresel ekonomiyi 1,5 yıl durduran kapsamlı bir hastalığa dönüştü. Ancak bazı ülkelerin ekonomileri zaten normale dönerken, diğerleri çok geride kalıyor.

Organisation for Economic Co-operation and Development göre COVID-19 İyileşme Zaman Çizelgeleri OECD verilerini kullanan bu tablo, kişi başına düşen GSYİH’nın pandemi öncesi seviyelerine geri dönmeye dayalı olarak, ülkelerin küresel pandemiden ekonomik olarak ne zaman kurtulacağını tahmin ediyor.

PANDEMİ SÜRECİNDE TOPARLANMA LİDERLERİ

Zirvede, Çin ve ABD baş döndürücü bir hızla toparlanıyor. Aslında toparlanma, Çin için yanlış bir kelime, çünkü Çin 2Ç’2020’den hemen sonra pandemi öncesi kişi başına düşen GSYİH seviyelerine ulaştı.

Öte yandan, bazı ülkeler toparlanma tarihlerine gelince aylara değil yıllara bakıyor. Suudi Arabistan’ın Q1’2024 sonrasına kadar toparlanması beklenmiyor ve Arjantin’in daha da yavaş bir toparlanmaya sahip olduğu tahmin ediliyor.

Çoğu ülke, 2022’nin sonunda kişi başına düşen GSYİH’nın pandemi öncesi seviyelerine ulaşacak. En yavaş toparlanan gelişmiş ekonomilerin (İzlanda ve İspanya) 2023’e kadar toparlanması beklenmiyor.

Gelişmekte olan dört ekonomi hızla ilerliyor ve bu yılın sonunda yeniden ayağa kalkmaları bekleniyor:

• Rusya : Q2’2021’den sonra

• Şili : Q3’2021’den sonra

• Hindistan : Q4’2021’den sonra

• Endonezya : Q4’2021’den sonra

Bununla birlikte, hiçbir iyileşme garanti edilmez ve birçok ülke, COVID-19 varyant dalgaları vurdukça aksiliklerle karşılaşmaya devam edecek; örneğin Hindistan, Mayıs 2021’de en büyük dalgasıyla mücadele ediyordu.

 

Takip Eden

Neden bazı ülkeler diğerlerinden daha hızlı iyileşiyor ? Bir faktör aşı oranları gibi görünüyor

Aşılama oranı ne kadar yüksek olursa, COVID-19’un yayılması o kadar zor olur. Bu, ülkelere kısıtlamaları gevşetme, insanların işe, normal yaşama dönmelerine izin verme ve ekonomiyi besleme şansı verir. Ek olarak, aşılar ne kadar hızlı yayılırsa, varyantların mutasyona uğraması için o kadar az zaman kalır. Diğer bir faktör, bir ülkenin sağlık altyapısının genel gücüdür. Daha gelişmiş ekonomiler genellikle daha fazla yoğun bakım ünitesi kapasitesine, halk sağlığı bilgilerinin daha verimli bir şekilde yayılmasına ve basitçe daha fazla hastane personeline sahiptir. Bu özellikler daha az vaka, daha az kısıtlama ve hızlı bir iyileşme ile pandemi ile daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur. Son olarak, farklı ekonomilere enjekte edilen hükümet desteği ve mali teşvik düzeyi, ekonomilerin ne kadar hızlı toparlanacağını belirledi. Aşı dağıtımlarındaki eşitsizliğe benzer şekilde, özellikle pandeminin harareti sırasında önemli bir mali teşvik açığı vardı.

Normale Dönüyor mu?

Pek çok uzman ve hükümet lideri, şimdi sağlık altyapısına ve hastalık araştırmalarına önleyici olarak daha fazla para aktarılmasını savunuyor. Artan finansman, gelecekte dünya çapındaki kapanmaları ve gereksiz can kayıplarını durdurmaya yardımcı olacaktır. Her yerde “normal”e döndüğümüzde zaman gösterecek, ancak normal muhtemelen asla aynı olmayacak. Küresel salgının birçok etkisi uzun vadede bizimle kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.